Gminna Biblioteka Publiczna w Płońsku
Gmina Biblioteka Publiczna jest jedyną placówką kultury na terenie Gminy Płońsk, działająca zgodnie z obowiązującymi regulacjami ustawowymi.
Biblioteka jest dość specyficzna placówka, gdyż posiadając status Biblioteki Gminnej, ma swoja siedzibę na terenie miasta. Jednak jest bardzo chętnie odwiedzana przez mieszkańców okolicznych wiosek.
Biblioteka posiada status instytucji kultury wpisaną do rejestru pod nr.1.
Żeby umożliwić dostęp do książek, jak największej liczbie mieszkańców biblioteka prowadzi 2 punkty biblioteczne na wsiach, w miejscowości Cempkowo i Skrzynki.
Księgozbiór na dzień 31 grudnia 2007 wynosił 15197 wol.
W ciągu roku biblioteka zakupuje nowości których liczba wynosi ok. 400 egzemplarzy z różnych dziedzin.
Dobór nowych pozycji dokonywany jest zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników, tak więc wśród nowych pozycji znajdują się zarówno pozycje z literatury beletrystycznej jak i naukowej. Współczesny rynek wydawniczy jest tak różnorodny, że możliwe jest wybranie najlepszych i najciekawszych egzemplarzy proponowanych przez firmy księgarskie. Możliwe jest również negocjowanie cen, a stałym odbiorcom firmy handlowe udzielają rabatów.
Dokonując zakupów zwraca się uwagę na zapotrzebowania czytelnicze. I tak wśród literatury popularnonaukowej znalazło się wiele pozycji z zakresu:
Ø Prawa
Ø Ekonomii
Ø Finansów
Ø Rachunkowości
Ø Nauk politycznych
Ø Psychologii
Ø Socjologii
Ø Pedagogiki
Ø Historii
Ø Literatury
Ø Nauk ścisłych
Ø Religii i sztuki
Ma to związek z zapotrzebowaniem na te tematy wśród studentów kształcących głównie w trybie zaocznym w szkołach wyższych.
Dużą grupę czytelników stanowią dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich.
Biblioteka prenumeruje 8 tytułów czasopism są to:
Ø Gazeta wyborcza
Ø Tygodnik ciechanowski
Ø Życie Płońska
Ø Claudia
Ø Cogito
Ø Victor
Ø Farmer
Ø Poradnik bibliotekarza
Dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży cieszą się Victor i Cogito.
Uczniowie mogą w nich znaleźć zarówno materiały do nauki, jak również artykuły z zakresu muzyki rozrywki oraz ważnych problemów dotyczących ich życia w szkole i poza nią.
Liczba czytelników zarejestrowanych wraz z punktami w 2007 roku wyniosła 537 osób.
Większość czytelników stanowią dzieci i młodzież szkół podstawowych i średnich – 115 osób, na dużą uwagę zasługuje również stale wzrastająca liczba studentów kształcących się zarówno w trybie dziennym jak i zaocznych wypożyczono łącznie 23694 wol.
Preferencje wyborów czytelniczych są bardzo różne w zależności od wieku i wykształcenia. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno powieści lekkie, łatwe i przyjemne (romanse, sensacja) jak i literatura ambitniejsza. Wielu czytelników korzysta tylko z księgozbioru naukowego i popularnonaukowego. Ma to związek ze zwiększającą się liczbą osób kształcących się na różnych kierunkach studiów zarówno dziennych jaki zaocznych.
Biblioteka posiada program MAK do prac biblioteczno – bibliograficznych co znacznie ułatwia funkcjonowanie biblioteki
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Joanna Szewczak
- Data udostępnienia w BIP: 2008-02-21 11:43:45
- Informacja zaktualizowana przez: Joanna Szewczak
- Data ostatniej aktualizacji: 2008-02-28 13:11:47
- Liczba odsłon: 8786
- Historia dokumentu: